Coton de Tulear KLENOT TOLIARY

HISTORIE A CHARAKTER PLEMENE

V Encyklopedii plemen psů, kterou napsal pan Hanse Räbera, je uvedena legenda, dle které kolem roku 1500 na pobřeží Madagaskaru ztroskotala loď. Jediným, kdo katastrofu přežil, byl párek bílých psů. Doplavali až na jižní část ostrova, do okolí města Tuléar (Toliary). Až do počátku našeho století to byli především majetní lidé, kteří mohli takové pejsky chovat.

Cotonek je nazýván “Bavlníkový pes z Madagaskaru”. Tento název si získal proto, jelikož jeho srst je podobná bavlníkovému rounu – chmýří. Barva srsti je bílá nebo bílá se stopami barev světle šedé nebo plavé, v mládí tmavší. Toto zbarvení se objevuje i na uších. Délka srsti je cca 8 cm. Srst nelíná, ale potřebuje pravidelné česání a kartáčování.

Zjevem je to malý, drobný pejsek, kulatých tmavých očí a inteligentního pohledu. V Belgii si získal titul antidepresivní pes a je doporučován lidem, žijícím ve stresových situacích. Má rád též společnost dětí. Je oddaný svému pánovi a jeho lásku umí dokonale oplácet. Váha u psa je 4 kg, max. 6 kg, u fenky 3,5 kg, max. 5 kg. Je to společenské plemeno a je zařazeno do třídy IX FCI.


Pevně věříme, že Coton de Tuléar si najde místo i ve Vašem srdci.

Kontakt: Martin Šimůnek, tel. +420 602 225 950, e-mail: m.simunkova@volny.cz
© 2009 - 2015 CotonLand